Aké pojmy ste pridali do ETK
Množstvo informácií o vitamínoch, v akých jedlách sa nachádzajú a ich vplyve na organizmus.
skok do roznoženia a späť do stoja spojného (v aerobiku)

Diuretiká sú látky podporujúce vylučovanie sodíka, solí a vody z obličiek, čím zvyšujú objem vylučovaného moču. Sú to teda látky, ktoré nútia organizmus aby sa vo zvýšenej miere zbavoval tekutín. V medicíne sa používajú ako lieky proti rôznym ochoreniam srdca, obličiek, pečene, ide o stavy kedy je pre organizmus lepšie keď sa vo zvýšenej miere zbavuje tekutín. V športe sa však tieto látky zneužívajú na rýchle zníženie hmotnosti.....

Le parkourLe parkour - freeruning - freestyle parkour alebo jednoducho PK, ide o umenie pohybu, kde sa človek snaží prekovnávať prekážky (steny, ploty, múry, domy, stromy a iné) iba pomocou svojich fyzických a psychických schopností. V parkoure ide o to, čo najplynulejšie a najkrajšie prekonať tieto prekážky, zároveň prekonať svoje schopnosti a strach, oslobodiť sa a mať radosť z pohybu. Parkour obsahuje prvky bojových umení, akrobacie, gymnastiky a streetových športov (skateboard a in-line korčuľovanie).

Kyselina listová je nevyhnutná na bunkové delenie a tvorbu DNA, RNA, červených krviniek a telesných bielkovín, potrebná pre fungovanie nervového systkému. Osobitne dôležitá pred počatím a počas ťarchavosti na prevenciu defektov nervového systému. Najčastejšie sa nachádza v pečeni, zelenej listovej zelenine, ružičkovom kely, brokolici, strukovinách, pšeničných klíčkoch a chlebe. ..

Hakisak je loptička používaná pri hre footbag. Kožená či látková mäkká loptička vyplnená plastovou drťou veľka niečo medzi stolnotenisovou a tenisovou loptičkou . Tvrdosť se liší podľa disciplíny (hak, hakis, hakisak, ...)
Endorfíny sa tvoria v našich telách a slúžia ako vnútorné ópioidy.

Ruffierova skúška - kvalitatívne lepším ukazovateľom ako je úroveň kľudovaj tepovej frekvencie (TF) sú rôzne funkčné skúšky. Jedna z nich je Ruffierova skúška, ktorá určuje funkčný stav kardiovaskulárneho systému a pripravenosť organizmu na zaťaženie. Táto skúška sa skladá z troch častí. V prvej časti sa prevádza 2 minútové sledovanie kľudovej TF v sede, po ktorom v druhej časti nasleduje 30 drepov za 30 sekúnd. Poslednou časťou skúšky je opäť ukľudnenie v sede po dobu 2 minút. Medzi 2-minútovými sledovaniami nie je žiadna prestávka, nasledujú ihneď ....

Provoradé pri tvorbe seriózneho tréningu je nutné stanoviť si cieľ pohybovej aktivity a tréningové zóny tepovej frekvencie (TF), v ktorých budete pohybovú aktivitu vykonávať. Tréningová zóna sa stanovuje podľa druhu činnosti, ktorú chrakterizuje intenzita a doba trvania činnosti . Intenzitu činnosti je možné rozdeliť do niekoľko zón TF. Každej zóne zodpovedá určitá úroveň TF, pričom treba ale poznamenať, že existuje viac foriem výpočtu zón TF. Zóny nie sú teda presne ohraničené ale sa mierne prekrývajú....

Lyžovanie - netradičné oblúky.

Dôležitý odkaz webmástrom slovenských i českých športových stránok:
Zvýšte si významne pomocou Encyklopédie telesnej kultúry navštevnosť svojej športovej stránky!!!

Ak máte na svojej stránke akékoľvek hodnotné články s tématikou športu, pohybu a zdravia, obsahujúce vysvetlenia najrôznejších pojmov pošlite nám ich nasledujúcim formulárom.

Po našom posúdení v prípade, že pojem od Vás zaslaný bude zaradený do Encyklopédie telesnej kultúry, bude zaradený v tvare:

Pojem

Podrobné vysvetlenie pojmu.  Podrobné vysvetlenie pojmu.  Podrobné vysvetlenie pojmu.  Podrobné vysvetlenie pojmu.  Podrobné vysvetlenie pojmu.  Podrobné vysvetlenie pojmu.  Podrobné vysvetlenie pojmu. 

URL: vašej zdrojovej stránky

Váš benefit:

  • pojem bude v spomínanom tvare zobrazovaný i s linkou na vašu stránku natrvalo. POZOR: Ak však z inej stránky bude poslané dokonalejšie vysvetlenie daného pojmu, bude vaše vysvetlenie nahradené novým.
  • ako nový pojem bude dočasne zobrazený ako novinka i na úvodnej stránke Encyklopédie telesnej kultúry
  • ako nový pojem bude dočasne zobrazený i ako novinka na úvodnej stránke SportInWebu

Pojem...

Vysvetlenie pojmu...

URL zdrojového článku...
Prepíšte bezpečnostný kód Pri nezobrazení bezp. kódu
kliknite na "Reload"

Odoslaním formulára zároveň potvrdzujete súhlas s prípadným použitím obrázkov z daného zdrojového článku vašej stránky.

PODPORTE ENCYKLOPÉDIU TELESNEJ KULTÚRY
umiestnením baneru na svojej stránke
ENCYKLOPÉDIA TELESNEJ KULTúRY
http://www.sportinweb.sk/etk
a pošlite nám ten Váš

Sponzori stránky:

 

Vaše športové stránky:
FUTSAL:
- Bánová
- Milovníci krásna
- TreKronor -
HOKEJ:
- Senatorsmánia -
VOLEJBAL:
- VŠ volejbalová liga Bratislava
- Beach SENEC -Stolárstvo Štefan Kendra - špecialista na  interierové dvere, no ponúkame i možnosť realizácie komplexného vybavenia interiéru. Kuchyne,  jedálenské kúty,  postele, skrine,  kompletné vybavenie šatníkov,  schody,  regále...

MojGynekolog.sk - gynekologická ambulancia Poprad
 
AGE Tech, s.r.o. Čadca- elektro predajňa domácich spotrebičov + kuchynské linky a vstavané skrine na mieru (návrh, výroba a montáž), tapetové štúdio

Spektron HK s.r.o. Moldava nad Bodvou - vyhľadávaná elektro predajňa plná kvalitného elektro tovaru za skvelé ceny s profesionálnym prístupom personálu.

Mikuláš Kačmar – TAMATEX - Stará Ľubovňa - tie naj predajne elektro a drogérie v Starej Ľubovni a spoľahlivý servis vybraných elektrospotrebičov počas celej životnosti výrobku.

LC Elektro Krompachy - elektro predajňa domácich spotrebičov za skvelé ceny s profesionálnym prístupom personálu.

Peter Srnka - Elektro - Služba Hlohovec - elektro, výpočtová technika a kuchynské linky na mieru do každej domácnosti.

Predajňa elektro ALES – Alene Nemetzová, Sereď, Galanta- - široký sortiment kvalitných značiek renomovaných svetových výrobcov - biela a čierna technika, drobné domáce spotrebiče, spotrebná elektronika, notebooky.

SportInWebe - Internetový Monitor:
Internetový Monitor i z vašej stránky

Zo zoznamu stránok propagujúcich SportInWeb:

ITservis